mini logo typosfera.net

rejestracja | hasło

Typosfera » TeoriaCZY MOŻESZ ZAUFAĆ SWOJEJ WIEDZY- czyli dlaczego obstawiający powinni poznać heurystykę.Bardzo często jest tak, że gracze obstawiają wedle własnego przeczucia, czy też instynktu.
Niestety takie interpretacje posiadają wiele błędów i są bardziej irracjonalne niż myślisz.
Działają tu prawa znane w psychologii heurystyką. Ogólnie rzecz ujmując nasz mózg przypisuje większe prawdopodobieństwo zdarzeniom, które łatwiej nam przywołać do świadomości i są dla nas bardziej wyraziste emocjonalnie.


Weźmy przykład kibica pewnej drużyny A. Kiedy jego zespół wygrał ostatni mecz, a on brał czynny udział w kibicowaniu (silne emocje).
To taka osoba będzie znacznie bardziej skłonna postawić na zwycięstwo swojej ulubionej drużyny w kolejnym jej meczu. Wyprze wiele nadchodzących informacji, które mogą mieć wpływ na wynik spotkania i będzie się kierowała tym co ma jeszcze mocno utrwalone w pamięci.


Zasada działania heurystyki wynika z ewolucji naszego gatunku. Ludzie musieli podejmować szybkie decyzje, polegając na swoich wcześniejszych doświadczeniach. Od tego zależało ich przetrwanie, więc nie jest to mechanizm zbędny. Po prostu powinniśmy sobei zdawać sprawę z jego istnienia.


Informacja zakotwiczonaCzęsto wydajemy osądy polegając na pewnej informacji, która staje się dla nas tzw kotwicą. Informacja może być nam zasugerowana przez inną osobę, lub spostrzeżony wcześniej fakt.
Na podstawie tej informacji wyciągniemy wnioski, i nie zważamy na okoliczności, które w danej chwili zachodzą oraz inne znaczące fakty. Często sami poszukujemy takiej kotwicy analizując dostępne informacje. Znalezienie kotwicy pozwala nam na szybkie podjęcie decyzji.


Na przykład znajdujemy się przed listą spotkań gdzie widnieje mecz: Betis - Getafe. Błyskawicznie pojawia się myśl, że zespół Betisu tydzień temu wygrał z Barceloną.
Blaugrana ma wyrobioną opinie zespołu, który często nie przegrywa. Teraz Betis w naszych oczach sporo zyskuje i pomijamy inne fakty, a sam ten fakt ma dla nas kluczowe znaczenie.


Efekt pierwszeństwaW powyższym przykładzie z Betisem opieramy się na konkretnej informacji, która może mieć spore znaczenie, bo potwierdza formę i wyższą pewność siebie drużyny Betisu.
Jednak często jest tak, że naszą "kotwicą" jest pierwszy lepszy fakt na temat danego zespołu. Taka informacja może nie być istotna, a jednak pojawia się jako pierwsza i na jej podstawie wyrabiamy sobie opinię. Zachodzi wtedy tzw efekt pierwszeństwa.


Efekt skupieniaCzęsto w swoich analizach skupiamy się tylko na jednym aspekcie danego zdarzenia. Np. formy zespołów. Analizujemy wyniki drużyn i tylko na tej podstawie wyciągamy wnioski, pomijając wszystkie inne informacje.
"Wygrali trzy z pięciu ostatnich spotkań i dwa zremisowali. Ci drudzy aż trzy ostatnie mecze przegrali. " Pojawia się myśl, ci pierwsi są lepsi. Inne fakty nie są wcale analizowane, lub schodzą na boczny tor.


Paradoks HazardzistyZ Heurystyki wywodzi się też tzw. "paradoks hazardzisty". Skoro cztery razy z rzędu przegrałem, to teraz muszę wygrać! Przecież gram po niskich kursach!
Zdarzenia niezależne od siebie łączymy w zależne. Każdy rzut monetą lub kostką jest niezależnym zdarzeniem. Jeśli teraz wypada orzeł, to w następnym rzucie znów jest 50% szans, że ten orzeł wypadnie ponownie. Szanse na wypadnięcie orła, ani nie wzrosły, ani nie zmalały.


Paradoks hazardzisty to naturalne prawo, które dotyczy każdego z nas na co dzień. Np. gdy w danym miesiącu otrzymujemy 10 nowych klientów, to nasze oczekiwania na następny miesiąc są automatycznie określane w tej liczbie.
Znajdujemy monetę na ulicy, to automatycznie pojawia się myśl, że może dobrze by było pospacerować i poszukać większej ilości, przecież pieniądze leżą od tak na ulicy.


Te „ułomności” w postrzeganiu rzeczywistości i wyciąganiu wniosków mają jeden cel - pozwolić nam podjąć szybką decyzję. Szybkość decyzji była kluczowym czynnikiem dla przetrwania naszego gatunku. Stąd jeśli będziemy się spieszyć, to nasz umysł automatycznie będzie działał w takim trybie i zadziała heurystyka.


Ważne jest aby sobie to uświadomić i decyzje podejmować na spokojnie, analizują każdy z faktów, który może mieć istotny wpływ na przebieg danego zdarzenia.
Trzeba sobie też uzmysłowić to, że nie jesteśmy w stanie wszystkiego przewidzieć, a nasza analiza ma być po prostu lepsza od analizy bukmachera, który wystawia dany kurs. Jeśli z nasze analizy wyniknie opłacalność zagrania po danym kursie, to powinniśmy grać.

Tekst napisany dla Typosfera.net. Rozpowszechnianie bez podania źródła wpisu - zabronione.

Pobranie materiału ze strony

Jeśli masz zamiar wykorzystać tekst, lub fragment tego tekstu ze strony, to zaopatrz go w opdowiednii link ze źródłem. Wykorzystywanie materiału bez linku do źródła jest zabronione.
 

Typosfera.net - wszystko o zakładach online

Typosfera.Net jest serwisem informacyjnym o tematyce bukmacherskiej. Nie prowadzimy zakładów online, nie namawiamy do hazardu i nie odpowiadamy za zamieszczone typy bukmacherskie. Przedstawiamy informację na interesujące was tematy sportowe. Umożliwiamy prezentowanie typów, kuponów i opinii, a także branie udziału w darmowych konkursach.

Serwis znajduje się na serwerach poza granicami POLSKI, właścicielem jest spółka angielska.

Katalog ../