mini logo typosfera.net

rejestracja | hasło

Typosfera » Teoriapinnacle progresja


Aby zarabiać na zakładach sportowych, trzeba nie tylko znaleźć wartościowe kursy, ale także przyjąć właściwą strategię. Progresywne systemy zakładów obiecują niemal nieskończone bogactwo, ale czy rzeczywiście są tak skuteczne? Oto odpowiedź na to pytanie z naukowego punktu widzenia.

Metoda Labouchère'a to system progresywnego obstawiania, zgodnie z którym należy zawierać zakłady do momentu osiągnięcia konkretnej sumy wygranych. Tradycyjnie metoda ta jest stosowana w ruletce.

System Labouchère'a można z łatwością przenieść na grunt zakładów sportowych. Aby zastosować tę metodę, należy wykonać następujące czynności:

  1. Zdecyduj, ile pieniędzy chcesz wygrać. Ustal, na przykład, że ma to być 100 zł.

  2. Określ, w jaki sposób podzielić tę kwotę. Załóżmy, że podzielisz ją na pięć wartości: 10 zł, 20 zł, 40 zł, 20 zł i 10 zł.

  3. Postaw zakład, który umożliwi wygranie sumy pierwszej i ostatniej wartości. Jeśli kurs europejski/dziesiętny wynosi, na przykład, 3 (+200 w przypadku kursów amerykańskich/moneyline), stawiasz 10 zł, żeby wygrać 20 zł (suma pierwszej i ostatniej wartości).

  4. Jeśli wygrasz, wykreślasz pierwszą i ostatnią wartość. W przeciwnym wypadku dodajesz do kwoty postawiony zakład, żeby odzyskać te pieniądze. W tym wypadku docelowe wygrane kształtowałyby się następująco: 10 zł, 20 zł, 40 zł, 20 zł, 10 zł i 10 zł.

  5. Powtarzaj kroki 3 i 4 do wygrania założonej kwoty.


Strategia zakłada, że wykreślenie dwóch wartości z listy w przypadku wygranej i dodanie jednej przy przegranej sprawia, że wartości są wykreślane szybciej niż dodawane. Poniżej omawiam, dlaczego nie ma to żadnego sensu.

Zalecić czy nie zalecić?


Choć metody progresywne są przyjemne w stosowaniu, nie zalecam ich stosowania. Generalnie zakładają one, że obstawiasz do momentu wygrania założonej kwoty bez względu na to, na jaką kwotę zakładu możesz sobie pozwolić. Przyjmijmy, że przy obstawianych zakładach szansa wygranej to 50/50 i że przegrałeś już cztery razy. Zgodnie ze strategią, następny zakład powinien opiewać na 50 zł, choć do tej pory przegrałeś już 100 zł.

Podobnie jak w przypadku strategii Kelly'ego, ilość dostępnych środków i rodzaje zakładów nie mają znaczenia.

Należy pamiętać, że kluczową kwestią w zakładach sportowych jest wartość, jaką reprezentuje kurs, a nie wielkość wygranej.

Podobnym systemem progresywnym jest strategia Fibonacciego, w której stawka jest zwiększana zgodnie z ciągiem liczb Fibonacciego: 1, 1, 2, 3, 5, 8, 13, 21 itd.

Akademicka odpowiedź


Z akademickiego punktu widzenia, wydano już trzy dobre publikacje omawiające zastosowanie tej strategii w przypadku zakładów na remis.
W 2007 roku Archontakis i Osborne określili, że obstawianie remisów przy kursie 3 z użyciem strategii Fibonacciego zapewniłoby wygrane, jeśli wykorzystać dane z finałów mistrzostw świata w piłce nożnej.

Naukowcy nie wykorzystali jednak prawdziwych danych, dlatego też inny zespół badaczy skupił się na rzeczywistych kursach remisów i symulował wyniki. Z ich badania wynika, że w strategii Fibonacciego w 95% przypadków najgorszy scenariusz to obstawianie do wartości 43.

Niedawno jednak Lahvička obalił teorię, że metody te mogą być skuteczne, dowodząc, że wszystkie testowane wersje strategii w ostatecznym rozrachunku prowadzą do straty. Spokojnie można założyć, że wszystkie systemy progresywne będą generować podobny wynik.

Dlatego też należy postępować ostrożnie. Systemy progresywne sprawiają dużo przyjemności, ale nie bez końca.

Autor: Dominic Cortis dla Pinnacle Sports

Pobranie materiału ze strony

Jeśli masz zamiar wykorzystać tekst, lub fragment tego tekstu ze strony, to zaopatrz go w opdowiednii link ze źródłem. Wykorzystywanie materiału bez linku do źródła jest zabronione.
 

Typosfera.net - wszystko o zakładach online

Typosfera.Net jest serwisem informacyjnym o tematyce bukmacherskiej. Nie prowadzimy zakładów online, nie namawiamy do hazardu i nie odpowiadamy za zamieszczone typy bukmacherskie. Przedstawiamy informację na interesujące was tematy sportowe. Umożliwiamy prezentowanie typów, kuponów i opinii, a także branie udziału w darmowych konkursach.

Serwis znajduje się na serwerach poza granicami POLSKI, właścicielem jest spółka angielska.

Katalog ../